Sumec

Sumec je jednou z nejatraktivnějších ryb, je loven mnoha způsoby a pro jeho chytání se vyrábí i speciální náčiní. Je ovšem značný rozdíl mezi lovem trofejních jedinců přes 2 m a lovem průměrných sumců s délkou kolem 1 m, kteří se chytají zdaleka nejčastěji. Při popisu náčiní bude nejlépe tyto kategorie oddělit, přestože je jasné , že sumec roste plynule a loví se exempláře všech velikostí.
Sumci menších velikostí se loví běžně přívlačí, na plavanou i položenou za použití poměrně běžného náčiní. Je dokonce možné pokusit se i o úlovek na umělou mušku.
Trofejní jedinci se dnes nejčastěji loví z loďky za použití vábničky a na bójku s nastraženou živou rybou. Jisté procento trofejních ryb se uloví i na umělé nástrahy.
Možný výběr náčiní pro lov sumce běžné velikosti

Plavaná: Prut o délce 3,5 – 4 m. Může se jednat o dělený speciál pro lov kapra nebo štiky, či výkonnější teleskop.
Vlasec v rozmezí 0,30 - 0,40 mm.
Nástraha – živá rybka, chumáč rousnic, pijavky.

Položená: Prut od 3 do 4 m, dělený nebo teleskopický, hlavně dostatečně výkonný.
Monofilní vlasce v rozmezí 0,30 - 0,50 mm. Silnější průměry hlavně v blízkosti vázek.
Vhodnými nástrahami jsou živá či mrtvá rybka nebo rousnice.

Přívlač: Prut délky 270 až 300 cm, podle očekávané ryby a charakteru místa buď s odhozovou hmotností 20 – 60g nebo 40 – 80 g, výjimečně i víc.
Vlasec 0,28 – 0, 35 cm pokud možno co nejkvalitnější anebo ještě lépe pletená šňůra s nosností 15 – 20 kg.
Nástrahy: Voblery s výrazně kývavou akcí (mohou být i zvukové), plandavky, gumové nástrahy větších rozměrů. Velmi důležitá je kvalita háčků – mnohé standardně dodávané trojháčky je možno narovnat už s vlasci o nosnosti kolem 5 kg!

Muškaření: Delší prut 270 až 305 cm - AFTMA 8 nebo víc, místo k lovu vybírat tak, aby byl prostor ke zdolání ryby.
Návazce 0,25 – 0,35 mm. Zohlednit možnost předření vlasce o sumčí zuby.
Větší strímry a trubičkové mušky.

Možný výběr náčiní pro lov sumce trofejní velikosti
Na trhu se nabízejí speciální pruty pro lov na bójku, lov z lodi i výkonné pruty pro těžkou přívlač. Jedná se výhradně o dělené modely v délce zpravidla do 3 m. Pouze prut pro lov na bójku nebo na položenou by mohl být i delší.
Nejlepším typem navijáku pro lov velkých sumců je multiplikátor, mezi smekacími navijáky je jen málo modelů, které se pro tento účel opravdu hodí.
Ideální pro lov trofejních sumců jsou dnes pletené šňůry s nosností 40 – 80 kg, jen výjimečně lze použít i vlasce o síle 0, 60 mm nebo i více.
Nástrahami jsou obvykle živé ryby větších rozměrů (0,5 – 2 kg) nebo chumáč rousnic.
V případě vláčení je běžnou sestavou prut s gramáží 50 - 100 g nebo i více, pletená šňůra s nosností kolem 30 kg a jako nástrahy se používají velké voblery, masivní plandavky kolem 10 cm a velké gumové nástrahy. Standardně dodávané háčky a kroužky u těchto nástrah je ve většině případů nutno rovnou vyměnit za silnější.