Štika

Co se týče sportovního rybolovu, je štika více než vyhledávaným druhem. Zvláště je ceněna pro svou schopnost ochotně útočit na umělé nástrahy a po zaseknutí na udici tvrdě bojovat. Pro vyznavače přívlače je asi nejvíce vyhledávaným dravcem. Jednodušší a stále velice častý je i lov na živou či mrtvou rybku, který je úspěšnější hlavně při lovu větších exemplářů. Málo používané je dosud muškaření, zvláště proto, že je náročnější na techniku lovu i materiální vybavení než ostatní disciplíny.

Možný výběr náčiní pro lov štiky:

Přívlač: Náčiní je velmi závislé na očekávané velikosti ryb. Exempláře do 60 cm, které se loví zdaleka nejčastěji, lze bez potíží zdolat i na nejjemnější vláčecí náčiní, štiky nad 1 m délky jsou naopak protivníci úplně jiné kategorie a vyžadují silnější výbavu.
Za rozumný je dnes pro běžný lov štiky považován prut délky 270 s odhozovou hmotností 10 – 30g, případně o něco víc, pro lov velkých jedinců lze sáhnout i po prutu s gramáží 40 – 80 g, výjimečně i vyšší. Speciální kapitolou je použití nástrah zvaných jerky, které vyžadují díky své hmotnosti a způsobu vedení velmi silné pruty.
Vlasec 0,18 – 0, 22 mm postačí pro běžný lov, pro větší kusy je možné použít průměr 0,25 – 0,30 mm anebo ještě lépe pletenou šňůru s nosností 10 – 15 kg. Pletené šňůry jsou dnes při lovu štik stále ve větší oblibě, protože umožňují lepší kontrolu nástrahy a jistější zásek ryby. Velmi žádoucí je použití návazce z materiálu odolného štičím zubům (lanko, …).
Nástrahy: Štiky zabírají na veškeré vláčecí nástrahy, ale asi nejvíce se dnes při jejich lovu používají rotační třpytky, voblery a gumové nástrahy. Rozpětí velikosti nástrah je velmi široké, štiky zabírají na drobná i značně velká sousta. S ohledem na podměrečné ryby beroucí drobné nástrahy velmi hluboko je ale lepší používat spíše střední větší velikosti nástrah.
Kromě umělých nástrah existuje i možnost vláčet mrtvou rybku, ať už na systémku nebo na jednoháčku.

Lov na plavanou a položenou: Prut je v tomto případě silnější než při vláčení – zejména s ohledem na hmotnost nástrahy. Postačí jakýkoli delší silnější prut včetně teleskopických modelů, vyrábějí se ale i dělené speciály připomínající kaprové děličky určené k lovu na boilies.
Vlasec 0,20 – 0,35 mm, návazec z lanka.
Nástrahou jsou živé a někdy i mrtvé rybky.
Existuje i strategie lovu na velmi jemné náčiní bez použití lanka s malou nástrahou a jednoháčkem.

Muškaření: Delší prut 270 až 305 cm - AFTMA 8 nebo víc.
Návazce 0,25 – 0,35 mm, u slabších průměrů zesílit konec použitím silnějšího vlasce, kevlaru nebo i velmi jemného lanka.
Větší strímry a trubičkové mušky.